CircularsNews
December 2016

Fidel’e bir türlü söylemeye fırsat bulamadıklarım

The European Union’s Emissions Trading System (EU ETS) was extended to cover emissions from shipping as of 1st January 2024.

The EU ETS is limited by a 'cap' on the number of emission allowances. Within the cap, companies receive or buy emission allowances, which they can trade as needed. The cap decreases every year, ensuring that total emissions fall.

Each allowance gives the holder the right to emit:

 • One tonne of carbon dioxide (CO2), or;
 • The equivalent amount of other powerful greenhouse gases, nitrous oxide (N2O) and perfluorocarbons (PFCs).
 • The price of one ton of CO2 allowance under the EU ETS has fluctuated between EUR 60 and almost EUR 100 in the past two years. The total cost of emissions will vary based on the cost of the allowance at the time of purchase, the vessel’s emissions profile and the total volume of voyages performed within the EU ETS area. The below is for illustration purposes:
 • ~A 30.000 GT passenger ship has total emissions of 20.000 tonnes in a reporting year, of which 9.000 are within the EU, 7.000 at berth within the EU and 4.000 are between the EU and an outside port. The average price of the allowance is EUR 75 per tonne. The total cost would be as follows:
 • ~~9.000 * EUR 75 = EUR 675.000
 • ~~7.000 * EUR 75 = EUR 525.000
 • ~~4.000 * EUR 75 * 50% = EUR 150.000
 • ~~Total = EUR 1.350.000 (of which 40% is payable in 2024)
 • For 2024, a 60% rebate is admitted to the vessels involved. However, this is reduced to 30% in 2025, before payment is due for 100% with effect from 2026.
 • Emissions reporting is done for each individual ship, where the ship submits their data to a verifier (such as a class society) which in turns allows the shipowner to issue a verified company emissions report. This report is then submitted to the administering authority, and it is this data that informs what emission allowances need to be surrendered to the authority.
 • The sanctions for non- compliance are severe, and in the case of a ship that has failed to comply with the monitoring and reporting obligations for two or more consecutive reporting periods, and where other enforcement measures have failed to ensure compliance, the competent authority of an EEA port of entry may issue an expulsion order. Where such a ship flies the flag of an EEA country and enters or is found in one of its ports, the country concerned will, after giving the opportunity to the company concerned to submit its observations, detain the ship until the company fulfils its monitoring and reporting obligations.
 • Per the EU’s Implementing Regulation, it is the Shipowner who remains ultimately responsible for complying with the EU ETS system.

There are a number of great resources on the regulatory and practical aspects of the system – none better than the EU’s own:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A02003L0087-20230605

https://climate.ec.europa.eu/eu-action/transport/reducing-emissions-shipping-sector_en

https://climate.ec.europa.eu/eu-action/eu-emissions-trading-system-eu-ets/what-eu-ets_en

1968/1970’lilerin bir idolü daha göçüp gitti aramızdan. Kasım ayı bizim döneme iyi gelmedi. Söz ve müzigi ile aşklarımızı yasattığımız, yumuşak sesi ile dostluklarımızı yeşerttiğimiz ve sözlerindeki devrimci içerik ile heyecanlarımızı coşturan Leonard Cohen’in ardından; 1959’larda soğuk savaşı Batı’ya taşıyan ABD’ye meydan okuyup Günümüz Küba’sını yaratan ve Kübalılar’a armağan eden verdiği devrim mücadelesinde Mao’dan ve Lenin’den farklı bir doktrine sahip olan, Che Guevara, Raul ile kendine has, Küba’ya mahsus mücadelesi Üniversite yıllarımızın idolü olan ve resimlerini duvarlarımızdan eksik etmediğimiz dev şahsiyet Fidel Castro’da aramızdan göçüp gitti. Bu yazımda, bu anlamlı günlerde Sevgili Dostum ve devrimci ruhunu hiç bir zaman yitirmeden gönlünde coşku ile hep taşıyan Levent Karaçelik’in Fidel’e yazdığı mektubu sizlerle paylaşmak istedim.

Commandante Fıdel,

Sen 82 arkadaşınla beraber Meksika’dan Granma’ya binip Los Colarados sahiline ulaştıgında, ben henüz 4 yaşındaydım.

Sen ve CHE ve Raul dünyadaki en büyük devrimlerden birisini gerçekleştirdiğinizde, ben 7 yaşındaydım.

Senin ve Che’nin hikayesini okuyup anlamaya başladımda 14 yaşındaydım, şimdi 64 yaşındayım. Geçen o 50 senede; seni, Che’yi, Küba’yı her hatırladığımda hep sen ve arakadaşlarınla Granma’da olamadığıma ve o 12 kişiyle beraber Sierra Mestra’ya ulaşıp orada ''Kazanacağız'' diye ciğerlerimi palatırcasına bağıaramadığıma, yemin edemediğime hep pişmanlık duymuşumdur. Bunları her hatırladıgımda ''keşke ben de orada olsaydım'' demişimdir. Sen, Che, Raul, Camilio, Juan, Efinegio, Ciro, Julio ve diğerlerinin orada neler yaşadığınızı, sanki hep ben de sizinle oradaymışım gibi hissettim. Ben de hep geceleri bir kayanın dibinde veya ağacın altında sizlerle beraber yattım, korktum, hayal kurdum, hatta bazen ağladım. Yıldızların bana bazen başka hayeller kurdurduğu da oldu, ama hiçbir hayal ''kazanma '' hayalimizin ve kazanırsak yapmayı düşündüklerımız ile ilgili hayallerimizin önüne geçemedi… Ben bunları sizinle beraber hep hayellerimde yaşadım.

Seni ve arkadaşlarını dünyaya bu kadar sevdiren sadece zamanın kapitalizminin simgesi olan bir büyük devlete kafa tutmanız değildi. Fidel, sen ve arkadaşların insan onuruna aykırı bir düzene kafa tuttunuz. Sömürülmeye, aşağılanmaya, köleleştirilmeye, satılmaya, kullanılmaya, yok sayılmaya kafa tuttunuz. Sizi bugün bile hala dünyanın her tarafında saygı ve sevgiyle hatırlatan bu ihtilale kimseden destek beklemeden, sadece kendi yüreklerınız ve inançlarınız ile kalkışmanız ve sadece Küba halkının mutluluğu, refahı için kendı canlarınızı ortaya koymanız idi. Karşınızdakinin kim olduğu, kime kafa tuttuğunuz değil, daha Granma’ya ilk adımınızı attıgınız andan itibaren ulaşmak istediğiniz hedefın insaniliği idi. Sizler, dünyaya devrimin bir siyasi sistemi kurmayı hedef almadan da sadece ve sadece ''insan'' için yapılabileceğini gösterdiniz. Fidel, sen ve arkadaşların, o 12 iki insan, bugüne kadar dünya tarihinde insanlık onurunun korunması, insanın insanca yaşama hakkının tanınması, emeğin yoksullaştırma ile sömürülmemesi için yapılmış en büyük devrimi gerçekleştirdiniz. Ne Bolşevik devrimi ne Mao devrimi sizin yaptıgınızla kıyaslanamaz. Sen Fıdel ve senin o 11 arkadaşın dünyanın gördüğü en kararlı ve en cesur kişiler oldunuz. Commandante, inan bana benim torunum da benim bugünkü yaşıma geldiğinde seni anacaktır. Sen ve arkadaşların insan onuru için bir insanın yapabileceği en büyük olayı gerçekleştirdiniz. İnsan olan hiç kimse, hiç bir zaman bunu unutmayacaktır.

Hasta siempre commandante

No items found.