CircularsNews
February 2020

OMNİ Sigorta’dan güç birliği kararı, Denizhaber.com

The European Union’s Emissions Trading System (EU ETS) was extended to cover emissions from shipping as of 1st January 2024.

The EU ETS is limited by a 'cap' on the number of emission allowances. Within the cap, companies receive or buy emission allowances, which they can trade as needed. The cap decreases every year, ensuring that total emissions fall.

Each allowance gives the holder the right to emit:

 • One tonne of carbon dioxide (CO2), or;
 • The equivalent amount of other powerful greenhouse gases, nitrous oxide (N2O) and perfluorocarbons (PFCs).
 • The price of one ton of CO2 allowance under the EU ETS has fluctuated between EUR 60 and almost EUR 100 in the past two years. The total cost of emissions will vary based on the cost of the allowance at the time of purchase, the vessel’s emissions profile and the total volume of voyages performed within the EU ETS area. The below is for illustration purposes:
 • ~A 30.000 GT passenger ship has total emissions of 20.000 tonnes in a reporting year, of which 9.000 are within the EU, 7.000 at berth within the EU and 4.000 are between the EU and an outside port. The average price of the allowance is EUR 75 per tonne. The total cost would be as follows:
 • ~~9.000 * EUR 75 = EUR 675.000
 • ~~7.000 * EUR 75 = EUR 525.000
 • ~~4.000 * EUR 75 * 50% = EUR 150.000
 • ~~Total = EUR 1.350.000 (of which 40% is payable in 2024)
 • For 2024, a 60% rebate is admitted to the vessels involved. However, this is reduced to 30% in 2025, before payment is due for 100% with effect from 2026.
 • Emissions reporting is done for each individual ship, where the ship submits their data to a verifier (such as a class society) which in turns allows the shipowner to issue a verified company emissions report. This report is then submitted to the administering authority, and it is this data that informs what emission allowances need to be surrendered to the authority.
 • The sanctions for non- compliance are severe, and in the case of a ship that has failed to comply with the monitoring and reporting obligations for two or more consecutive reporting periods, and where other enforcement measures have failed to ensure compliance, the competent authority of an EEA port of entry may issue an expulsion order. Where such a ship flies the flag of an EEA country and enters or is found in one of its ports, the country concerned will, after giving the opportunity to the company concerned to submit its observations, detain the ship until the company fulfils its monitoring and reporting obligations.
 • Per the EU’s Implementing Regulation, it is the Shipowner who remains ultimately responsible for complying with the EU ETS system.

There are a number of great resources on the regulatory and practical aspects of the system – none better than the EU’s own:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A02003L0087-20230605

https://climate.ec.europa.eu/eu-action/transport/reducing-emissions-shipping-sector_en

https://climate.ec.europa.eu/eu-action/eu-emissions-trading-system-eu-ets/what-eu-ets_en

OMNİ Sigorta’dan güç birliği kararı

https://www.denizhaber.com/sektorden/omni-sigortadan-guc-birligi-karari-h84444.html

Türk denizcilik sektörünün öncü sigorta şirketlerinden OMNİ Sigorta ile GTG Sigorta brokerlik hizmetlerinde güç birliğine gitmeye karar verdi.Türk denizcilik sektörünün sigortacılık faaliyetleri alanında önemli hizmetler sunan şirketlerinden OMNİ Sigorta ve Reasürans Brokerlik Hizmetleri LTD. Şrt. Ve GTG Sigorta ve Reasürans Brokerleri A. Ş.  güçlerini birleştirme kararı aldı.

OMNİ Sigorta tarafından  yapılan açıklama şöyle:

“Değerli Müşterimiz, İş Ortaklarımız ve Tüm Diğer Dostlarımız,

Türkiye ve yakın coğrafyasındaki ülkelerde deniz sigortaları alanında müşteri odaklı hizmet anlayışı ile hem sigortalıların hem de sigorta şirketlerinin güvenini kazanmış ve sektörün öncülerinden olan Omni Sigorta ve Reasürans Brokerlik Hizmetleri Ltd. Sti. ve GTG Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. günümüze kadar azim ve şevk ile devam ettirdikleri brokerlik hizmetlerinde güç birliğine gitmeye karar almışlardır.

Bu sürecin sonucu olarak her iki ekip 30 Ocak 2020 tarihi itibari ile özellikle yurt dışı sigorta piyasaları nezdinde artan bir güçle sizlerin haklarını savunmaya devam edeceklerdir. Bu birleşme, her iki şirketin de çalışma prensipleri konusunda herhangi bir değişikliğe mahal vermeyecek olup, tek gayesi küreselleşen dünyamıza ayak uydurabilmek, portföyümüzü geliştirmek ve sigorta piyasaları nezdinde güçlenerek siz müşterilerimize hizmet vermeye devam etmek olacaktır.

Sektörümüze, değerli müşteri ve sigortacılarımıza katma değer getireceğine inandığımız bu birleşimi sizinle paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Deniz sigortaları genelinde yerel ve yabancı müşteri portföyünü, tecrübeli ve dinamik kadrolarını daha da güçlendirerek , müşterilerinin poliçe seçimi ve hasar yönetimlerinde sınırları zorlamayı prensip edinmiş olan Omni ve GTG; bu sürece olan güven ve desteğinizi devam ettireceğiniz için sizlere teşekkür etmeyi bir borç bilir.”

No items found.